Повечето от социалните приложения изпращат смс-и на личния ви номер всеки път когато влизате в профила ви. Кодът, който се изпраща е еднократен, следователно се използва само веднъж. Чрез тях е доста удобно, тъй като могат да влязат в профила ви само ако имат достъп до мобилният Ви телефон и знаят паролата ви, т.е така намалявате вероятността за кибератака.
Принципът е същия като този чрез смс-и. Изпраща се код с потвърждаване на самоличността ви до имейл.
При този метод се използва приложение за двуфакторна идентификация. В приложението имате кодове, които се променят на всеки 30-60 секунди. Когато влизате в социалната медия, ще ви поиска да въведете кода. Трябва да влезете в приложението, да го видите и след това да го въведете.
При тези три начина отделяте повече време за влизане в социалните ви профили, но за сметка на това може да сте спокойни относно киберсигурността на акаунтите ви.
Използвайте различна парола
Много по-лесно е да се използва една и съща парола за всички ваши профили. А замисляли ли сте се, че по този начин улеснявате и кибератаките? Затова е хубаво да използвате различни пароли. А какви могат да бъдат те? Препоръчително е една парола да има най-малко 12 символа и да съдържа цифри, символи, главни и малки букви. Колкото по-силна е една парола, толкова повече увеличаваме киберсигурността на профилите ни.
Четете внимателно съобщенията, които получавате
Колкото и банално да ви звучи това, в днешно време хакерите изпращат съобщения или имейли, представяйки се за определен човек или организация. Имейлът може да ви изглежда “достоверен“, сякаш е изпратен от някое приложение напр. Инстаграм. В него може да се укаже да си въведете паролата, за да са сигурни, че това сте вие – по този начин им предоставяте паролата си. Такъв тип кибер атаки са често срещани дори и с въвеждането на данни за банковата ви карта, така че бъдете нащрек.
И за финал искаме да ви посъветваме да бъдете бдителни. Ако нещо ви се струва нередно, най-вероятно е такова. Не се доверявайте на сляпо и не споделяйте паролите си с никого. Бъдете внимателни с информацията, която предоставяте в онлайн пространството, и не подценявайте значението на киберсигурността.